Sfinga a pyramidy v Gíze
Sfinga a pyramidy v Gíze
Velká Sfinga v Gíze je víc než jen symbol Egypta, starého i moderního. Je ztělesněním starobylosti a tajemstvím. Po staletí dráždila představivost básníků, vědců, dobrodruhů a cestovatelů. Navzdory tomu, že byla mnohokrát změřena, popsána a prozkoumána i pomocí nejmodernějších technických pomůcek a že se o ní pořádají speciální vědecké konference, základní otázka zůstává nezodpovězena: nemůžeme jednoznačně říci, kdo, kdy a proč ji postavil.
Velká sfinga (místní lidé ji nazývají Abu el - hol, "Otec děsu", "Strašidlo") představuje kolosální sochu ležícího lva s hlavou muže, panovníka. Je asi 73,5 m dlouhá, 20 m vysoká a dlouho byla považována za největší sochu na světě. Byla vytesána z výběžku vápencového skalního podloží. Eroze vypreparovala jednotlivé vrstvy sedimentů a vtiskla památce její dnešní podobu.
Sfinga, orientovaná poměrně přesně ve východo - západním směru, se dívá k východu. Na hlavě má pokrývku nemes a na čele ureus. Na bradě byl kdysi dlouhý vous, jehož zlomky objevila Napoleonova expedice, ale po porážce u Abúkíru je musela podle kapitulačních podmínek předat vítězné anglické armádě. Tělo Sfingy bylo původně omalováno načervenalou okrovou barvou, zbytky barev jsou patrné i na pokrývce hlavy. Podle nejnovějších výzkumů byla původně dokončena jen přední, z dálky viditelná část.
Podobně jako při datování, ani při výkladu významu Sfingy nepanuje mezi egyptology shoda. Slovo "sfinga" bývá odvozováno od zkomoleného pořečtěného původně egyptského jména šesepanch, "žijící podoba" (rozumí se panovníka). Proto ji někteří považují za podobu Rachefovu nebo Chufuovu, jiní v ní vidí mytického strážce královských hrobů v Gíze, další sluneční božstvo.
Pyramidy v Gíze jsou bezesporu jednou z nejkrásnějších věcí, které člověk může vidět. Je to poslední ze sedmi divů světa. Společně se sfingou, která je hlídá, tvoří úžasný komplex starověkých staveb z doby přibližně 3000 let př. n. l.
Největší a nejstarší velkou pyramidou je Cheopsova pyramida. Po Cheopsovi pokračoval jeho syn a vnuk, kteří nechali postavit další dvě. V základu jsou použity kamenné kostky, které člověku dosahují přibližně k hrudníku. Po schodech můžete na kousek Cheopsovy pyramidy vystoupat.
U této největší pyramidy můžete ještě vidět tři malé pyramidy manželek. Vedle Cheopsovy pyramidy je ve zvláštním muzeu uložena nejstarší bárka, která byla nalezena. Tato bárka měla odvézt faraóna na věčnost. Měl ve své bárce putovat podobně jako bůh slunce Ré, který ve své sluneční bárce putuje
Zatímco Cheopsova pyramida je nejvyšší, Kefrenova – umístěná uprostřed – je zajímavá tím, že na ní zůstala část původního obložení. Znamená to, že pyramidy byly původně celé hladké, obložené vápencem.
Nejmenší ze tří nejslavnějších pyramid se jmenuje Mikerínova a je zvláštní tím, že byla obložena růžovou žulou, což byl tou dobou velmi drahý materiál a těžil se nejčastěji v okolí Asuánu.