Chrám královny Hatšepsut
Chrám královny Hatšepsut
Stavba byla chrámem a zároveň hrobem královny Hatšepsut. Pochází z doby 18. dynastie, tzn. období roku 1550–1291 př. n. l..
Jak již název chrámu napovídá, dala jej vybudovat královna Hatšepsut na základě návrhu stavitele Senenmuta. Zajímavostí je, že dodnes jsou vedeny diskuse o tom, zda nebyl také jejím manželem.
V době královny Hatšepsut byl chrám oázou zeleně a svěžesti! Kolem chrámu byla vybudována velká zahrada s vodními nádržemi a zasázeny stromy, jejichž pařezy staré 3500 let tu jsou ještě dnes k vidění…
Chrám je tvořen ze tří teras, navzájem spojených rampami. V pravé části spodní terasy chrámu, za sloupovým průčelím, jsou vidět rekonstruované reliéfy královny Hatšepsut na lovu v papyrové houštině.
Královna Hatšepsut dala kolem teras vyrýt historii vítězných tažení, kterých se účastnila a bojovala v nich po boku svého otce boha Amona. Za nejvýznamnější považovala výpravu na africké pobřeží, kde Egypťané hledali kadidlový strom, tzv. výprava do země Punt. Také zde můžeme nalézt reliéfy se scénami lovu, i
reliéfy ze života královny Hatšepsut.
Veškeré rytiny a obrazce, které tu uvidíte, jsou původní. Chrám, který byl objeven v 19. století, byl sice rekonstruován, ale nikoli dostavován.
Rekonstrukce chrámu probíhá prakticky doposud. Ovšem pouze v té míře, že malby, které jsou dosud zachované, jsou zvýrazňovány, nikoliv domalovávány.
Uvidíte zde tedy přesně to, co se „skutečně“ zachovalo.